• 75 LAT JEDYNKI
  75 LAT JEDYNKI
 • 75 LAT tworzymy historię
  75 LAT tworzymy historię
 • 75 LAT na scenie
  75 LAT na scenie
 • 75 LAT jesteśmy kreatywni
  75 LAT jesteśmy kreatywni
 • 75 LAT realizujemy pasje
  75 LAT realizujemy pasje
 • 75 LAT doświadczamy
  75 LAT doświadczamy
 • 75 LAT osiągamy sukcesy
  75 LAT osiągamy sukcesy
 • 75 LAT lubimy wiedzieć
  75 LAT lubimy wiedzieć
 • 75 LAT rozwijamy talenty
  75 LAT rozwijamy talenty
 • 75 LAT wracamy
  75 LAT wracamy
Jak  uniknąć  zagrożeń, z którymi można spotkać się w miejscach wakacyjnego wypoczynku lub poszukując pracy w kraju i za granicą?

Na to i inne pytania odpowiadali ciekawie i fachowo przedstawiciele prawa, m.in. absolwenci naszej szkoły, w ramach przygotowania do udziału w programie profilaktycznym śląskiej policji „Wkraczasz w dorosłość – wybieraj”.

Dyrekcja naszego Liceum podjęła współpracę z Komendą Wojewódzką Policji. W jej ramach rozpoczęto w szkole cykl wykładów prezentowanych przez przedstawicieli sądu i policji.

Pierwsza konferencja z tego cyklu odbyła się w auli szkoły dn. 8 czerwca b.r. i  poruszała zagadnienia związane z tematem „Edukacja młodzieży  w zakresie odpowiedzialności prawnej nieletnich i młodocianych”. Podczas konferencji młodzież wysłuchała czterech prelekcji, które wygłosili: sędzia Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. Grzegorz Fidyka oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: insp. dr Paweł Zając, kom. Paweł Warchoł, asp. Aleksander Benisz. Problematyka okazała się niezwykle interesująca dla uczniów pierwszych i drugich klas. Prelegenci w sposób fachowy i dostępny dla młodzieży przedstawili zagadnienia związane z konsekwencjami nieprzemyślanych i ryzykownych zachowań oraz udzielali porad, np. jak  uniknąć  zagrożeń, z którymi można spotkać się podczas wakcji.

Spotkanie młodzieży z przedstawicielami prawa miało szczególny charakter, ponieważ wśród prelegentów byli absolwenci naszego Liceum: sędzia Grzegorz Fidyka oraz insp. dr Paweł Zając. Obaj byli uczniami Jedynki w klasie matematyczno-fizycznej w latach 1988-1992. Paweł Zając na egzaminie maturalnym zdawał historię, pomimo że był uczniem tzw. mat.-fizu. Ukończył również studia prawnicze oraz uzyskał tytuł doktora prawa. Historia to nadal jego pasja. Grzegorz |Fidyka jest obecnie przewodniczącym Wydziału VI Karnego zajmującego się sprawami z zakresu prawa karnego, prawa karnego skarbowego i sprawami wykroczeniowymi.

Współpraca naszej szkoły z Komendą Wojewódzką będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym.

Back to top