To już 10-lecie klas frankofońskich na ŚląskuOd roku 2010 w I Liceum Ogólnokształcącym im 14 Pułku Powstańców Śląskich jest realizowany  projekt KLASY FRANKOFOŃSKIE NA ŚLĄSKU. W projekcie uczestniczy 60 szkół na Śląsku.

Projekt zapewnia uczniom najwyższy poziom nauczania języka francuskiego, przygotowanie do certyfikatów językowych DELF, udział w licznych konkursach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, regularne warsztaty z native speakerem, szkolenia dla nauczycieli języka francuskiego ze specjalistami z Polski, Belgii i Francji.

14 czerwca 2016 w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyły się uroczystości 10-lecia Klas Frankofońskich na Śląsku i 20-lecia współpracy między rządami Walonii i Federacji Walonia-Bruksela, a rządem Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość z udziałem Rudy Demotte - premiera Federacji Walonia-Bruksela, Franck’a Pezz’y delegata rządów Walonii i Federacji Walonia-Bruksela i chargé d’affaires Ambasady Belgii Guido Grauwel były okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wręczenia honorowych odznaczeń Królestwa Belgii. Medal Kawalera Orderu Korony otrzymała  Renata Klimek-Kowalska, która zainicjowała powstanie Klas i koordynuje projekt. Odznaczeni zostali również Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol za wsparcie projektu oraz JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś sprawujący patronat nad Klasami Frankofońskimi.Uroczystość uświetniła Królewska Orkiestra Kameralna Walonii - Orchestre Royal de Chambre de Wallonie.