24 marca br. w naszym Liceum zapanowała prawdziwie akademicka atmosfera.  W tym dniu gościliśmy pracowników naukowych, doktorantów i studentów kół naukowych aż 10 uczelni wyższych.
[GALERIA]

fest wiedzy mini24 marca br. w naszym Liceum zapanowała prawdziwie akademicka atmosfera.  W tym dniu gościliśmy pracowników naukowych, doktorantów i studentów kół naukowych aż 10 uczelni wyższych: Politechniki Śląskiej, Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetów: Śląskiego, Opolskiego, Wrocławskiego, Ekonomicznego Kampus w Rybniku, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Raciborzu.  To niebagatelne wydarzenie miało na celu popularyzację nauki oraz wspomaganie naszych uczniów w wyborze kierunku studiów.

Podczas części oficjalnej mieliśmy okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego "Ignorantia iuris nocet. Nieznajomość prawa szkodzi", który wygłosił nasz absolwent - obecnie Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UŚ, dr hab. prof. UŚ Piotr Pinior.  Wśród przedstawicieli świata nauki, jakich gościliśmy,a obecnych było wielu naszych absolwentów. Wśród nich znaleźli się : dr hab. inż. Edyta Hetmaniok- Prodziekan  Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, dr Bernard Grzonka - pracownik naukowy Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Systemów Medialnych Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UŚ,  ks. dr Dawid Ledwoń - adiunkt w Katedrze Teologii Biblijnej Starego i Nowego Testamentu Wydziału Teologicznego UŚ,   dr inż. Piotr Słanina - pracownik naukowy Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, dr Michał Szawerna - adiunkt w Zakładzie Translatoryki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz liczni studenci kół naukowych zaproszonych uczelni.

Najważniejszym punktem części oficjalnej Festiwalu było podpisanie porozumień o współpracy z:

-   Uniwersytetem Opolskim, reprezentowanym  przez Prorektora UO dr hab. prof. UO Izabellę Pisarek,

-  kolejnymi wydziałami Uniwersytetu Śląskiego (Prawa i Administracji, Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Matematyki, Fizyki i Chemii, Teologii, Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich),  reprezentowanymi przez  dr. hab. prof. UŚ Piotra Piniora,

Politechniką Śląską (Wydział Matematyki Stosowanej),  w imieniu której porozumienie podpisała dr hab. inż. Edyta Hetmaniok.

Po części oficjalnej uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w sumie w 33 tematycznych warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kół naukowych. "Coaching - nowa moda czy przepis na sukces?", "Taktyka przesłuchania świadka – od praktyki polskiego komisariatu do metod FBI", "Technologia odczytu fal mózgowych", "Podstawy działania, programowania oraz projektowania automatyki budynkowej", „Życie codzienne w czasach Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha” czy Terenowa gra edukacyjna "Na tropie języka" to tylko przykładowe tematy zajęć, w jakich uczniowie klas I-III brali udział.

Już dziś, zapraszamy za rok na kolejną, drugą edycję Festiwalu - wydarzenia  wpisującego się w tradycję naszej szkoły, która prawie od 70 lat wierna jest idei promowania nauki.

Tu znajdziesz harmonogram wszystkich zajęć, które odbyły się podczas części wykładowo-warsztatowej: ZAJĘCIA

Tu obejrzysz pełną galerię zdjęć: FOTO galeria

Relacja filmowa z przebiegu Festiwalu ukaże się wkrótce na szkolnej stronie Facebooka.

Zachęcamy do obejrzenia: Relacja w telewizji TVT