25 października 2017 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się inauguracja Uniwersytetu Licealisty 2017/2018.

Pięcioro naszych uczniów : Paweł Herman z klasy II c, Laura Adamczyk, Agata Bizoń, Małgorzata Oślizło i Marta Szuleka z klasy III d odebrało indeksy i stało się ,,studentami ‘’ SUM. W uroczystości wzięli udział dziekani wydziałów lekarskiego, dentystycznego oraz farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaś gospodarzem był prof. Marian Zembala, który wygłosił wykład o historii i zadaniach Instytutu Kardiologii jak również oprowadził po Zabrzańskiej Klinice Serca.

,, Myślcie kreatywnie i bądźcie twórcami , dużo pracujcie ……….stale pracujcie ……… w życiu” to słowa prof. M.Zembali

Młodzież dowiedziała się o Zabrzańskim Instytucie Techniki Medycznej oraz wysłuchała wykładu pt. „Roboty i Innowacyjne Narzędzia Chirurgii’’ prof.dr hab. Zbigniewa Nawrata, z wykształcenia fizyka teoretyka, który całe swoje życie zawodowe związał z medycyną. Profesor pracuje w Katedrze Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Religi.  Jest autorem pionierskich prac badawczych w dziedzinie sztucznych narządów  (głównie protez serca: zastawek i pomp krwi) oraz robotyki medycznej .

,,Czekamy na Was ” takimi miłymi słowami pożegnali młodzież wykładowcy SUM w Zabrzu.