W dniach 15 -19.01.2018 sześcioro uczniów klas drugich miało niepowtarzalną okazję zgłębić nauki przyrodnicze w słonecznej Italii.

W ramach projektu „Matematyka i nauki przyrodnicze pełne przygód” (Adventurous Maths and Science) wybraliśmy się z wizytą do włoskiej szkoły partnerskiej z Maccarese – Fiumicino gdzie spotkaliśmy się również z naszymi litewskimi partnerami z Szawli. Oprócz fascynujących doświadczeń chemicznych, wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami i nauczycielami, wykonywania zadań przypominających pracę laboratorium analiz sądowych młodzież wodzisławskiej Jedynki mogła zbadać w jaki sposób zanieczyszczenie środowiska w postaci kwaśnych deszczy wpływa na stan zabytków Wiecznego Miasta. Zbadawszy sprawę laboratoryjnie mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie te zmiany na własne oczy podziwiając zabytki Rzymu, począwszy od bazyliki św. Piotra, poprzez Zamek Świętego Anioła, Plac Navona, Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Pomnik Wiktora Emanuela, Forum Romanum aż po Koloseum. Zgłębiając tajemnice biologii i chemii nie zapomniano o kulturze i historii regionu Lacjum. Licealiści wraz z nauczycielami zwiedzali starożytną nekropolię Etrusków a następnie dali upust swej twórczości i stosując barwniki mineralne stworzyli freski etruskie, które później utrwalono chemicznie. Wizytę na włoskiej ziemi zwieńczyło zwiedzanie ekologicznych gospodarstw rolnych. Poznaliśmy charakterystykę i bogactwo upraw regionu. Nasza włoska przygoda niestety dobiegła końca. Pozostały niezapomniane wspomnienia i przyjaźnie. Z niecierpliwością oczekujemy kwietniowej wizyty naszych partnerów w Polsce.

Opiekę sprawowały: p. Dominika Sidor i p. Jolanta Warzecha.