Klaudiusz Lepich z kl. III e finalistą V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie -Discover Canada 2018.

1.How do the Indigenous and European worldviews differ from each other?

2.Discuss the changing notions of Canadian nationhood as constructed by politicians.

3.Reflect on the historically changing notion of Canadian citizenship, its restrictions for specific groups of immigrants and modified eligibility rules, including the most recent reforms in view of rising terrorism and militarization of the world.

4.Discuss the position of the current Canadian government on the climate change and environment.

5.Discuss the role of heritage sites in the process of constructing Canadian identity and values.

To tylko kilka pytań, z zakresu wiedzy o Kanadzie, którą uczestnicy konkursu musieli opanować. Uczeń naszej szkoły, Klaudiusz Lepich, znalazł się w gronie 15 finalistów. Gratulujemy wiedzy i sukcesu. Życzymy powodzenia w finale.

Do konkursu ucznia przygotowała Katarzyna Koszorz