• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
6 grudnia 2018 r. klasa humanistyczna (I e) wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

 muzeum powstan miniWizyta obejmowała udział w lekcji muzealnej "Walka o polski Śląsk 1919 - 1921"oraz zwiedzanie bogatej ekspozycji muzeum, prezentującej dzieje Górnego Śląska w okresie powstań śląskich i plebiscytu.

Zwiedzanie tego nowoczesnego muzeum rozpoczynamy od parteru, gdzie odtworzono realia świętochłowickiej ulicy z początku XX w.  Udając się na pierwsze piętro poznajemy dzieje pierwszego i drugiego powstania śląskiego oraz plebiscytu.  Na najwyższych poziomach (piętro drugie i antresola) zgłębiamy wiedzę o trzecim powstaniu śląskim.  Na każdym etapie zwiedzania towarzyszy nam wirtualny przewodnik, multimedialne prezentacje i projekcje filmowe oraz liczne eksponaty i bogate aranżacje wnętrz, przenoszące nas sto lat wstecz.

Na stronie internetowej Muzeum czytamy:

Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów,
z których każdy następny, wyświetlany jest w kolejnym pomieszczeniu. Elementem łączącym akty w jedną całość jest postać narratora, przemieszczającego się płynnie pomiędzy scenami. Narrator przedstawia widzom główne postacie i fakty, zabiera ich zarówno w szeregi walczących powstańców, jak i w zacisze gabinetów, gdzie podejmowane były ważne decyzje. Narrator to postać fikcyjna, płynnie poruszająca się w czasie i przestrzeni.

W zależności od sceny narrator pozostaje „niewidzialnym duchem” komentującym z boku przedstawiane wydarzenie, bądź współuczestnikiem prezentowanych zdarzeń. Taka konwencja pozwala na prostą i plastyczną ekranizację najważniejszych faktów. Narrator to postać obdarzoną bogatą wiedzą i erudycją, wzbudzająca zaufanie gości. Mimo, że jest prezentowany w różnych kontekstach (w różnych rolach, w zmienionym ubiorze itp.), zwiedzający nie mają problemów z rozpoznaniem go poprzez nadanie mu cech charakterystycznych (np. nietypowe rekwizyty). Poza ścieżką wiodącą zwiedzający spotkają postać narratora również w niektórych materiałach dodatkowych. Rozwiązanie to pozwala na błyskawiczną zmianę scenografii muzealnej – w mgnieniu oka akcja przenosi się z Reichstagu, w którym zobaczymy słynne wystąpienie Wojciecha Korfantego, do Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego, gdzie podpisano powojenny Traktat, ale również do domu rodzinnego świętochłowickiego powstańca, czy drukarni wytwarzającej ulotki plebiscytowe.

Uczestnicy wycieczki zatrzymali się również w zabytkowej Radiostacji Gliwice, gdzie, podczas projekcji filmowej mieli okazję zapoznać się z dziejami obiektu oraz historią napadu na radiostację 31 sierpnia 1939 r. (słynna "prowokacja gliwicka"). Warto dodać, iż wieża antenowa gliwickiej radiostacji jest najwyższą budowlą drewnianą w Europie.

Wycieczka wpisuje się w cykl wyjazdów dedykowanych uczniom o zainteresowaniach humanistycznych, jakie organizujemy w każdym roku szkolnym.

Opiekunami wycieczki byli: p. Piotr Sidor i p. Aleksandra Kołtuniak.

http://www.muzeumpowstanslaskich.pl/

http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja/

Back to top