• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
W dniach 20-26 stycznia 2019 r. pięcioosobowa grupa uczniów Jedynki pod opieką pani Dominiki Sidor oraz pani Hanny Knopek uczestniczyła w wymianie uczniowskiej na hiszpańskiej Fuerteventurze, w ramach programu Erasmus+ LORESU.

Uczniowie zostali wyłonieni do udziału w projekcie w listopadzie 2018 r. Chętni musieli zmierzyć się z testem wiedzy o Hiszpanii i samej Fuerteventurze oraz języka hiszpańskiego. Szkołę reprezentowali: Emilia Dziembowska, Magdalena Krótki, Natalia Musioł, Bartosz Gudalewski oraz Jedrzej Cofór

Gospodarze - uczniowie i nauczyciele szkoły I.E.S. w La Olivie bardzo ciepło przyjęli naszą grupę. W projekcie uczestniczyli także oprócz Hiszpanów: Portugalczycy z Madery, Włosi z miejscowości La Spezia oraz Chorwaci z Koprivnicy.

Po zajęciach integracyjnych w szkole w La Olivie zorganizowano dla wszystkich uczestników programu wiele ciekawych wyjazdów, dzięki którym doskonale mogli poznać przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne walory Fuerteventury. Odwiedzili między innymi malownicze, czarne plaże i nabrzeżne urwiska Ajuy, stolicę wyspy - Puerto del Rosario, utrzymaną w charakterystycznym dla Fuerteventury stylu starówkę pierwszej stolicy-Betancurię, rozległe wydmy w pobliżu Corralejo oraz barwny Oasis Park na południu wyspy. Grupa odwiedziła również muzeum soli morskiej Museo de la Sal oraz firmę La Casa del Ueso specjalizującą się w produkcji słynnego na wyspie koziego sera. Całą wyspę należącą do rezerwatu Biosfery UNESCO mogli uczestnicy projektu podziwiać z niezwykłego punktu widokowego Mirador de Morro Velosa. Z tego miejsca wyspa zaskakuje surowym krajobrazem, pozbawionym wydm i ośrodków turystycznych, a zachwyca następującymi po sobie zaokrąglonymi wzgórzami, zabarwionymi wieloma odcieniami ochry, a wśród nich pojawiającymi się nielicznymi wioskami i osadami.

Grupa Erasmus+ wzięła również udział w niezwykłym projekcie Biosfery UNESCO polegającym na uwolnieniu do oceanu żółwia odnalezionego przed dwoma laty na jednej z plaż, zaplątanego w plastikowe odpady, a leczonego przez ten czas przez wspomnianą organizację.  

Oprócz niezwykłych widoków wyjątkową atmosferę miejsca tworzyła letnia temperatura, sięgająca niekiedy do 25°C. Ponadto pobyt na Fuerteventurze pozwolił naszym uczniom na zawiązanie wielu nowych przyjaźni na całe życie. Wizyta w Hiszpanii była także świetną okazją do podniesienia poziomu swoich umiejętności w zarówno języku angielskim jak i hiszpańskim.

Dla uczniów Jedynki to wielokulturowe spotkanie w Hiszpanii było z pewnością niezapomnianym przeżyciem, okazją do poznania historii, kultury Fuerteventury oraz wymiany swoich doświadczeń z kolegami z różnych krajów.

Wizyta uczniów z kilku krajów w ramach programu Erasmus+ na Fuerteventurze odbiła się na wyspie szerokim echem zarówno w prasie i telewizji.

Oto kilka publikacji w  lokalnych gazetach oraz telewizji :

Noticias Canarias Erasmus + La Oliva

Noticias Canarias Erasmuis+ Puerto del Rosario

Television Canaria

Fuerteventura Digital

rtvaguacabra.com

Ayuntamiento Puerto del Rosario

Back to top