• 75 LAT JEDYNKI
    75 LAT JEDYNKI
  • 75 LAT tworzymy historię
    75 LAT tworzymy historię
  • 75 LAT na scenie
    75 LAT na scenie
  • 75 LAT jesteśmy kreatywni
    75 LAT jesteśmy kreatywni
  • 75 LAT realizujemy pasje
    75 LAT realizujemy pasje
  • 75 LAT doświadczamy
    75 LAT doświadczamy
  • 75 LAT osiągamy sukcesy
    75 LAT osiągamy sukcesy
  • 75 LAT lubimy wiedzieć
    75 LAT lubimy wiedzieć
  • 75 LAT rozwijamy talenty
    75 LAT rozwijamy talenty
  • 75 LAT wracamy
    75 LAT wracamy
II miejsce Beaty Sowy w ogólnopolskim finale i nagroda specjalna za najlepszy esej w kraju.

Organizatorem ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II jest Fundacja „Instytut Tertio Millennio”. Tegoroczna XV edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Dar na stulecie” i miała upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Konkurs składa się z czterech etapów. Etap I, quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań, kwalifikuje uczestnika do etapu II: testu on-line, odbywającego się w tym samym czasie dla wszystkich uczestników na terenie Rzeczpospolitej Polski; jego tematyka obejmuje zagadnienia z biografii Karola Wojtyły. Do III etapu przechodzi co najmniej 20 uczestników z każdego regionu, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w II etapie. Etap III odbywa się na szczeblach regionalnych, koordynowanych przez poszczególne ośrodki (w tym roku było ich 9 w kraju) i polega na napisaniu eseju w oparciu o nauczanie Jana Pawła II na jeden spośród kilku tematów podanych przez Organizatora. Etap IV to już ustna obrona eseju przed komisją finałową w danym ośrodku (dla uczniów z województwa śląskiego: Katowice). Zaprasza się do niego autorów od 3 do 7 najlepszych prac z regionu. Etap ten jest tożsamy z ogólnopolskim finałem, a zdobywcy pierwszych miejsc w każdym z regionów wygrywają wycieczkę do Rzymu.

Swoich sił w konkursie próbowali również nasi uczniowie. Największy sukces odniosła Bata Sowa z klasy 1 b. W sobotę 18 maja 2019 roku w sali przy Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w grupie 6 dziewczyn z Częstochowy, Myszkowa i Żor odbyła się obrona esejów przed komisją konkursową. Beata walczyła dzielnie i w ostatecznej punktacji zajęła miejsce… II. Okazało się jednak, że jej esej był najlepszy w kraju. Spośród 52 finałowych prac z 9 regionów (Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Toruń, Warszawa, Wrocław, Łódź) jury najwyżej oceniło esej Beaty i jej właśnie przyznało nagrodę specjalną: czytnik e-booków oraz pamiątkowy egzemplarz Piór Polskich z grawerem i pozdrowieniami Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy.

Beata pracowała pod kierunkiem pani Izabeli Skrobak. Gratulujemy spektakularnego sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłorocznej edycji konkursu.

Back to top