W szkolnej bibliotece zostały zaprezentowane prace uczestników projektu pt. Creating  Inter Cultural Stories Erazmus +, który odbył się  w dniach 14-23 stycznia 2017 r. na Łotwie.

UNUSUAL MULTICULTURAL EXHIBITION

In days 2-7.10.2017 in the Secondary School nr 1 in Wodzisław Śląski, in a school library was open a comics exhibition. All comics were drawn by participants of Creating  Inter Cultural Stories Erasmus + Project. The project took place from14 to 23.01.2017 in Latvia. The partners of the project came from Latvia, Germany, Poland and Portugal. In all those countries similar exhibitions were presented as effective results of the project. The first exhibition in Poland took place in Cracow in June 2017 and now in October our school, Secondary School nr 1 in Wodzisław Śląski enjoyed hosting the comics. The main purposes of these comics were the raise of the awareness of multicultural dialogue, openness to refugees and people searching asylum.

Thanks to those comics participants overcame some stereotypes and told own stories sharing their experiences with other readers.

Three groups of students (about74) on English lessons read the comics trying to understand their meaning. Many other students visited the exhibition during breaks in their free time. These comics inspired students to discuss the form of comics as a method to express feelings and emotions. The students noticed the drama of some comics. Text and pictures included in comics show sensitive stories, full of drama emotions which we can meet in a real life. Moreover, the students said that for them all comics were unusual, attractive and so far an unknown artistic form of literature in foreign language.

I, as a participant of the Comics Workshops in Riga, and teacher of English at this Secondary School nr 1 in Wodzisław Śląski, think that these comics were worth showing students. It was something new and inspiring. That’s why many students dream to draw their own ‘story comics’ now. On behalf of all, I‘d like to thank the librarian Ewa Biela for help in fixing this exhibition in the library.

NIEZWYKŁA MIĘDZYKULTURALNA WYSTAWA

W dniach 2-7.10.2017 w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, w szkolnej bibliotece zaprezentowane zostały prace uczestników projektu pt. Creating  Inter Cultural Stories Erazmus +, który odbył się  od 14 do 23 stycznia 2017 na Łotwie. Partnerami projektu były kraje: Łotwa-Graficzne studio, Niemcy-Walberberg Jugendakademie, Polska-Pracownia Innowacji Edukcyjnych i Społecznych’ Po Co?’ i Portugalia - Rota Jovem. Trenerami byli Sintija Lase (Łotwa), Krzysztof Wiatr (Polska), Sanita Muiżniece (Łotwa) i Amanda Baeza, artystka ur. w Chile, mieszkająca w Portugalii. W ramach upowszechnienia rezultatów projektu wykonane komiksy zostały wystawione we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. W Polsce pierwsza wystawa odbyła się w czerwcu w Krakowie, a teraz jest w naszej szkole LO1 w Wodzisławiu Śląskim, ponieważ jednym z uczestników był nauczyciel LO1, Iwona Grajner.

Celem projektu było nie tylko poznanie procesu tworzenia komiksu, ale przede wszystkim podniesienie świadomości potrzeby otwarcia dialogu w sprawach międzykulturowych, podniesienie empatii ludzi młodych w stosunku do uchodźców i ludzi szukających azylu. Pokonanie stereotypów i uprzedzeń do ludzi innych kultur poprzez opowiadanie historii, bardzo prywatnch, związanych z własnymi doświadczeniami.

Wielu uczniów zobaczyło wystawę podczas lekcji angielskiego, a komiksy stały się inspiracją do dyskusji nad formą komiksu jako narzędzia do wyrażania swoich odczuć i emocji. Uczniowie również zauważyli dramaturgię przekazu. Tekst i obrazy komiksów ukazują historie wrażliwe, trudne, odnoszące się do życia miedzykultrowego. Komiksy stoworzone podczas Creating Inter Cultural Stories, a wystawione w LO1 w Wodzisławiu Śląskim, były ciekawą i nieznaną uczniowi formą wyrażania swoich uczuć w języku obcym.

Myślę, że warto było uczniom pokazać coś nowego, aby zainspirować ich do zrobienia własnych ‘story comics’. Dziekuję pani Ewie Bieli za pomoc przy organizacji wystawy, a uczniom za zainteresowanie.