W ramach projektu KA1 Erasmus Plus  "Poszerzamy horyzonty-podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej I LO w Wodzisławiu Śląskim" sześcioosobowa grupa nauczycieli naszego liceum wzięła udział w kursie ICT for Collaborative, Project – Based, Teaching and Learning.

Na Maltę do szkoły Smart Solutions Limited w przedostatnim tygodniu sierpnia na szkolenie wyjechało sześć nauczycielek I LO: anglistka Dominika Sidor, matematyczka Danuta Kajzerek, nauczycielka chemii Joanna Szczygieł, romanistka Barbara Klimek i dwie polonistki: Dominika Duda i Renata Szymaniec.

W ramach tygodniowego pobytu kursantki poznały działanie wielu aplikacji i programów graficznych, np. Qr Droid, Pic Collage, SimpleMind, PicSay, itp., przygotowywały prezentacje w Prezi, uczyły się współpracy komputera z tabletami i telefonami komórkowymi, opracowywały testy dydaktyczne dla uczniów, korzystając z aplikacji Kahoot. Na platformie eTwinning poszukiwały partnerów do współpracy nad przyszłymi projektami. Ciekawym doświadczeniem było zakładanie bloga, tworzenie animowanej historii czy obróbka filmów. Zajęcia w formie ćwiczeń i warsztatów umożliwiły nauczycielom zdobycie odpowiednich umiejętności, które mogą wykorzystać w swojej pracy dydaktycznej. Kurs dał także możliwość pracy w grupach i poprawienie znajomości języka angielskiego dzięki współpracy z nauczycielami ze Szwecji.

Organizatorzy dla uczestników  przygotowali także program kulturalny. Kursantów oprowadzono po Mdinie – dawnej stolicy Malty oraz Valletcie – obecnym mieście stołecznym, pokazano również piękne zakątki wyspy. Uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw, a także poznać skomplikowaną historię tego niewielkiego państwa.

Projekt zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus + Fundację Rozwoju Systemu Edukacji obejmował m. in. kurs korzystania z narzędzi TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) i tworzenia materiałów dydaktycznych przez nauczycieli. Koordynatorkami projektu są: Dominika Sidor i Jadwiga Szypuła.