Powstanie Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich.

Tak to się zaczęło…

Szkolne Koło Wolontariatu zawiązało się w naszym Liceum w październiku 2007 roku. Do podjęcia pracy uczniowie przygotowywali się poprzez udział w trzech szkoleniowych spotkaniach z psychologami i terapeutami, pracującymi w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim.

5 grudnia 2007 roku pierwsi wolontariusze otrzymali z rąk Dyrektor PCPR, pani Ireny Obiegły oraz Naczelnika Oświaty, pani Edyty Glenc powierzenia do pracy w siedmiu jednostkach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Powiatowym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym, Domu Pomocy Społecznej w Jedłowniku,Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach,Powiatowym Domu Dziecka w Gorzyczkach, Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi,Rodzinach Zastępczych, Przedszkolu Integracyjnym  Wodzisławiu Śląskim.

Była to pierwsza w powiecie wodzisławskim grupa młodzieży funkcjonująca w oparciu o nową ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Na mocy tego dokumentu każdemu wolontariuszowi zostały zagwarantowane ubezpieczenie i szkolenia - w przyszłości z pewnością pomocne w znalezieniu pracy. Okres wolontariatu wlicza się do stażu pracy. Wolontariusze traktowani są i oceniani jak zwykli pracownicy, tyle że nie otrzymują oni wynagrodzenia za wyznaczone godziny pracy, obejmujące soboty i godziny popołudniowe.

Wolontariusze 2007/2008

1. Katarzyna Sobota
  2. Karolina Bzowska
  3. Izabela Lach