Tańczyli, grali, gotowali, uczyli się i zwiedzali, szlifując język angielski, a niektórzy także francuski. Po raz trzeci nasi uczniowie gościli swoich rówieśników z Montpellier.
Od 14 do 21 marca w murach I LO miło spędzała czas, poznając kulturę i polskie obyczaje, piętnastoosobowa grupa młodzieży francuskiej wraz z ich opiekunami, Anną Cociancich, nauczycielem biologii i Olivierem Krygiel, nauczycielem fizyki. Młodzież polska goszcząca swoich rówieśników z Francji odwiedzi ich w październiku 2017 roku. Koordynatorami wymiany ze strony polskiej były nauczycielki I LO: anglistka Iwona Grajner i germanistka Hanna Knopek. Cała grupa młodzieży (30 uczniów i 4 opiekunów) wzięła udział w projekcie pt. "Feeding Body and Mind", dotyczącym jedzenia i zdrowego odżywiania. Językiem komunikacyjnym projektu był angielski. Oprócz nauki polskich tańców, gier planszowych i innych zajęć integrujących młodych ludzi odbyły się również warsztaty przeprowadzone przez Iwonę Grajner, mające na celu m. in. wzbogacenie fachowego słownictwa związanego ze zdrowym jedzeniem. Uczniowie polscy z francuskimi partnerami rozwijali również umiejętność kreatywnego pisania opowiadań oraz układali przepisy na potrawy, które następnie sami przygotowali na wieczór kulturalny tak, aby jeszcze więcej dowiedzieć się o kuchni polskiej i francuskiej. Na stołach w ten wieczór poświęcony kulturze obu krajów, pojawiły się sałatki owocowe i śląskie tradycyjne potrawy.W przeprowadzenie projektu o charakterze kulinarnym zaangażował się lokal gastronomiczny ‘Z innej beczki’, który udostępnił sprzęt i wnętrze oraz przygotował posiłki dla młodzieży. 21 marca młodzi Francuzi wzięli udział w koncercie piosenki obcojęzycznej, w ramach Dnia Języków Obcych, naszej cyklicznej imprezy. W tym dniu romanistka Barbara Klimek poprowadziła warsztaty dla grupy uczniów uczących się języka francuskiego z udziałem gości z Francji.
Sponsorami wielu produktów spożywczych były dwa sklepy z Wodzisławia Śląskiego: Intermarche i Carrefour, dzięki którym uczestnicy wymiany osłodzili sobie czas realizacjiprojektu. Zdecydowanie największe wsparcie, opróczrodziców uczniówbiorących udział w wymianie, stanowiłaRada Rodziców I LOw Wodzisławiu Śl., która pomogła w finansowaniu wycieczki do Krakowa-Wieliczki. Zaletą zwiedzania kopalni soli było oprowadzanie grupy francusko-polskiej przez przewodnika w języku angielskim. Tak więc i pod ziemią uczniowie, zarówno Francuzi jak i Polacy, mogli szlifować znajomość języka obcego.
Młodzi Francuzi, mieszkając w rodzinach naszych uczniów, mieli okazję poznać polską gościnność, życzliwość i przede wszystkim zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z Wodzisławia i okolic.