Na całym świecie jesień, a zwłaszcza miesiąc październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wiosną tego roku w ramach projektu Erasmus+ Fit4 Thought odbyła się w naszej Jedynce ważna kampania prozdrowotna pod hasłem „Badaj piersi i żyj długo”, którą poprowadziły członkinie Wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Akcja ta, mającą na celu uświadomienie jak ważna jest dbałość o własne zdrowie i bezpieczeństwo, została przeprowadzona wśród dziewcząt wszystkich klas naszej szkoły.

Na całym świecie jesień, a zwłaszcza miesiąc październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a różowa wstążka stanowi międzynarodowy symbol tego pojedynku. Działania profilaktyczne są szczególnie ważne, ponieważ nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich przypadków nowotworów złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku blisko 19 tysięcy nowych przypadków. Raka piersi można skutecznie leczyć, pod warunkiem, że wykryty jest odpowiednio wcześnie. Dlatego też każda kobieta powinna raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi, a raz w roku badanie USG.

W ramach przeprowadzonej w szkole kampanii uczniowie zespołu Erasmus+ Fit4Thought przygotowali szereg materiałów informacyjnych propagujących ten ważny temat. Chcemy podzielić się nimi zwłaszcza z nowymi uczennicami wszystkich klas 1.

Oto rezultaty przeprowadzonej w kwietniu 2022 kampanii:

* filmowa relacja z warsztatów przeprowadzonych przez Wodzisławskie Stowarzyszenie Amazonek

* plakaty promujące akcję profilaktyki  PLAKAT 1       PLAKAT 2

* film edukacyjny przedstawiający temat kampanii

prezentacja na temat profilaktyki raka sutka

* ulotki informacyjne : Łap za biust oraz  Biust dla młodszych

Zapraszamy do zapoznania się z nimi!

Zainteresowane dziewczęta zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie w holu głównym dostępne są ulotki na temat samobadania piersi.

Ulotki można zabrać do domu dla siebie, mamy lub babci. Zapraszamy!

 

 

Back to top