1st Secondary School in Wodzisław Śląski was founded in 1948.  In 1960 it was named after the 14th Regiment of Silesian Insurgents. For many years the school was the only high school in the town, being an important element for the inhabitants in their educational pathway and opening the possibility of further education. Basing on this rich heritage we teach respect for tradition and culture, prepare for academic education and develop creativity and openness to the challenges of the world of work.  Our mission statement is: tradition, modernity and future.

Projekt naszej szkoły nagrodzony Krajową Odznaką Jakości programu eTwinning

Poszerzamy horyzonty-podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej I LO w Wodzisławiu Śląskim.

Projekt „Matematyka i nauki przyrodnicze pełne przygód” (Adventurous Maths and Science) Program Erasmus +, Akcja KA2 Partnerstwa Strategiczne – Współpraca szkół Termin realizacji: 04.09.2017 – 03.09.2019.
Projekt „Matematyka i nauki przyrodnicze pełne przygód” odnosi się do nauk matematyczno-przyrodniczych, techniki informacyjnej i języków obcych i jęst realizowany od 04.09.2017r. do 03.09.2019r.

W poniedziałek 18 maja 2015 przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej wraz z koordynatorką Projektu Bohaterskiej Wyobraźni (HIP) - Hanną Knopek, wzięli udział w niecodziennym spotkaniu, które odbyło się w Bibliotece Akademickiej w Katowicach .

Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami? Na takie i podobne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klasy IC wraz z ich wychowawczynią Hanną Knopek, która jest jednocześnie koordynatorem projektu profesora Zimbardo w naszej szkole.

Zapraszamy uczniów klas I i II, zainteresowanych studiami undergraduate w USA w roku akademickim 2017-2018

Heroic Imagination Projekt prof. Philipa G. Zimbardo jest realizowany w naszej szkole od października 2014r.

Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.

1 kwietnia 2008 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach

To nazwa kolejnego projektu, który realizuje nasza JEDYNKA.

To projekt, który realizuje nasza JEDYNKA dla kadry nauczycielskiej od listopada 2018. W ramach projektu jedenastu nauczycieli wyjedzie na szkolenia kulturowo-metodyczne na Maltę i Cypr, do Hiszpanii, Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Islandii.

“Lets study local and regional subjects at school” to projekt, którego celem jest popularyzacja kultury i historii regionu oraz poznanie kultury i historii innych krajów w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

logo projektowe
Na całym świecie jesień, a zwłaszcza miesiąc październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wiosną tego roku w ramach projektu Erasmus+ Fit4 Thought odbyła się w naszej Jedynce ważna kampania prozdrowotna pod hasłem „Badaj piersi i żyj długo”, którą poprowadziły członkinie Wodzisławskiego Stowarzyszenia Amazonek.

W dniach 7- 15.10.2022 r. grupa uczniów z biorących udział w projekcie 2020-1-PL01-KA229-082099 Erasmus+ Fit4Thought przebywała na portugalskiej wyspie Maderze.

W dniach 2 - 11.09.2022 r. grupa dziesięciu uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Dominiki Sidor oraz p. Hanny Knopek przebywała w ramach realizacji projektu POWER PMU ,,Zdrowi i aktywni w Europie" na francuskiej wyspie Reunion. Położona jest ona na Oceanie Indyjskim, około 700 km na wschód od Madagaskaru i 174 km na południowy zachód od Mauritiusu.

Bądźmy w formie! Konferencja dla nauczycieli i rodziców, 23.03.2021
23 marca 2021 r. w ramach projektu Erasmus+ Fit4Thought odbyła się konferencja BĄDŹMY W FORMIE!, poświęcona edukacji i zdrowemu stylowi życia.

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów Jedynki do udziału w spotkaniach poświęconych edukacji i zdrowemu stylowi życia.

Zapraszamy do oddania głosu na logo w szkolnej edycji konkursu Erasmus+ Fit4Thought!

mapka wyspy Reunion
Rozpoczęliśmy 1.05.2022 realizację kolejnego projektu w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów POWER.

Logo Projektu Erasmus+ LORESU - Let's Study Local and Regional Subjects at School
Cztery uczennice klas trzecich wraz z nauczycielami brały udział w ostatnim cyklu spotkań w ramach projektu Erasmus + LORESU Let’s Study Local and Regional Subjects at School, który odbywał się w dniach 15 – 19.02.2021. Gospodarzem ostatniej wymiany uczniowskiej w tym projekcie był koordynator projektu -  szkoła Escola Básica e Secundária Gonçalves Zarco w Funchal na portugalskiej wyspie Maderze. Ze względu na sytuację epidemiczną w Europie spotkanie odbywało się w sieci.