• 75 LAT JEDYNKI
  75 LAT JEDYNKI
 • 75 LAT tworzymy historię
  75 LAT tworzymy historię
 • 75 LAT na scenie
  75 LAT na scenie
 • 75 LAT jesteśmy kreatywni
  75 LAT jesteśmy kreatywni
 • 75 LAT realizujemy pasje
  75 LAT realizujemy pasje
 • 75 LAT doświadczamy
  75 LAT doświadczamy
 • 75 LAT osiągamy sukcesy
  75 LAT osiągamy sukcesy
 • 75 LAT lubimy wiedzieć
  75 LAT lubimy wiedzieć
 • 75 LAT rozwijamy talenty
  75 LAT rozwijamy talenty
 • 75 LAT wracamy
  75 LAT wracamy
została zainaugurowana 21.10.2023 wycieczką rowerową zespołu projektowego Erasmus +. Opiekunami przedsięwzięcia byli Piotr Bartosik, Piotr Kamiński, Hanna Knopek i Dominika Sidor oraz przewodnik grupy pan Tomasz Dylich.  Oto relacje uczestników:

„W sobotę 21 października  jako grupa projektu Erasmus+ Better @t school , w ramach kampanii promującej zrównoważony transport, wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Swoją przygodę rozpoczęliśmy przy dworcu kolejowym w Rybniku, gdzie zaskoczył nas delikatny deszcz. Później kierowaliśmy się w kierunku naszego miejsca docelowego, czyli Rud Raciborskich. Przejechaliśmy przez centrum miasta i rynek, by móc wjechać na ścieżkę rowerową wzdłuż rzeki Nacyny, gdzie towarzyszyły nam gdzieniegdzie rybnickie nutrie i piękna już pogoda. Po dotarciu do celu wspólnie odpoczęliśmy, pozwiedzaliśmy okolicę i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nasza wycieczka zakończyła się także przy dworcu kolejowym w Rybniku i łącznie zrobiliśmy około 35km. Pewnie nie jedna osoba miała mocne zakwasy w nogach na dzień następny i masę wspomnień na przyszłość!” Emilia 4d

„W dniu 21. października wzięliśmy udział w wycieczce rowerowej trasami rowerowym naszego rejonu. Udział i zaangażowanie w organizacji wycieczki wykazało wiele osób. Jest jednak jedna osoba, która zasługuje na specjalnie wspomnienia. Tomasz Dylich - nauczyciel wychowania fizycznego ZSE, który w naszej wyprawie odegrał najważniejszą rolę. Był on bowiem przewodnikiem wycieczki. Przed rozpoczęciem jazdy przedstawił nam zasady jazdy w tzw. "kolumnie", którą się poruszaliśmy. Zasady były proste. Należało jechać blisko siebie, aczkolwiek zachowywać pewien dystans, aby uniknąć kolizji w trakcie nagłego hamowania.

Następnie zostaliśmy zapoznani z paroma podstawowymi znakami ostrzegawczymi niezbędnym w trakcie poruszania się rowerem w grupie. 

 1. Uniesienie zaciśniętej dłoni - oznaczało hamowanie. 
 2. Wyciągnięcie dłoni w prawą lub lewą stronę - był to nasz kierunkowskaz, dzięki któremu inni użytkownicy ruchu drogowego wiedzieli, gdzie podążamy. 
 3. Wskazanie na ziemię po lewej lub prawej stronie - oznaczało wskazanie przeszkody, którą należało ominąć lub pieszych, na których należało uważać. 

Wszystkie znaki zostały "nadawane" przez przewodnika. Zadaniem uczestników wycieczki było przekazanie ich dalej - pokazywanie znaków nadanych przez przewodnika. W trakcie całej podróży mieliśmy mnóstwo zabawy. A jak wiadomo przy zabawie najlepiej się uczyć!” Olga 4e

 „Podczas naszej wycieczki rowerowej mieliśmy możliwość zobaczenia wielu świetnych wcześniej nieznanych nam miejsc w naszej okolicy. Trasę rozpoczęliśmy w Rybniku przejeżdżając przez rynek , następnie przebiegała ona koło Zalewu Rybnickiego. Przez większość czasu jechaliśmy ścieżkami rowerowymi unikając dróg i ciesząc się otaczającymi nas lasami. Zrobiliśmy sobie chwilę przerwy nad wodą , by móc nacieszyć się pięknym widokiem. Pojawiła się propozycja poszukania raków na 5 z biologii, ale niestety żadnych nie było…. Naszym następnym celem była stara stacji kolejki wąskotorowej w Rudach, gdzie zobaczyliśmy stare maszyny oraz przejechaliśmy się drezyną, co bardzo polecamy. Miejsce docelowym nasze wyjazdu był Pocysterski Zespół Klasztorno- Pałacowy w Rudach gdzie odbył się piknik oraz spacer po parku otaczającym bazylikę . Po nim , czekała nas droga powrotna , która minęła nam bardzo przyjemnie i bezproblemowo.” Marysia i Malwina 4f