• 75 LAT JEDYNKI
  75 LAT JEDYNKI
 • 75 LAT tworzymy historię
  75 LAT tworzymy historię
 • 75 LAT na scenie
  75 LAT na scenie
 • 75 LAT jesteśmy kreatywni
  75 LAT jesteśmy kreatywni
 • 75 LAT realizujemy pasje
  75 LAT realizujemy pasje
 • 75 LAT doświadczamy
  75 LAT doświadczamy
 • 75 LAT osiągamy sukcesy
  75 LAT osiągamy sukcesy
 • 75 LAT lubimy wiedzieć
  75 LAT lubimy wiedzieć
 • 75 LAT rozwijamy talenty
  75 LAT rozwijamy talenty
 • 75 LAT wracamy
  75 LAT wracamy
Po raz trzynasty nomen omen młodzież naszej szkoły w dniach 24.05 -01.06 2024 uczestniczyła w obozie geograficzno – językowym na terenie Danii, Norwegii i Niemiec.

Wbrew przesądom wyjazd był rewelacyjny, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i anturażu, w którym się odbywał.  Program wycieczki obejmował bowiem  najpiękniejsze, zapierające dech w piersiach atrakcje, które  ma do zaoferowania Norwegia. Młodzież miała okazję podziwiać fantastyczne pejzaże norweskich fjordów  z różnych perspektyw. Z dołu odbywając dwugodzinny rejs statkiem po Nærøyfjordzie odnodze najdłuższego w Norwegii, a trzeciego pod względem długości na świecie Sognefjordu. Za szyb autokaru, jadąc wijącymi się, wąskimi drogami wzdłuż wielu odnóg   Hardangenfjordu, czy wreszcie z góry, wchodząc na Preikostelen, półkę skalną, skąd podziwiała  fantastyczną panoramę  Lysefjordu (odnoga Hardangenfjordu), wcinającego się głęboką doliną w Góry Skandynawskie.  Wyjazd był żywą lekcją geografii w terenie.  Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć pracę, jaką wykonały lądolód i lodowce górskie w plejstocenie  oraz współczesne procesy rzeźbotwórcze. Oprócz fjordów podziwiali   doliny zawieszone, fjeldy, kotły lodowcowe  (Jezioro Bonhusdalen), mutony,   morenowy krajobraz Danii, liczne wodospady, no i wreszcie  niewielkich rozmiarów  lodowiec fjeldowy. W programie nie zabrakło też miast. Młodzież zawitała do stolicy Danii – Kopenhagi rowerowego miasta,  Aarhus, po którym oprowadziła nas absolwentka naszej szkoły Julia Ściślak. Odwiedziła też   przepięknie położone dwa norweskie miasta Bergen (wspaniałą panoramę miasta   można podziwiać ze  wzgórza Floyen)  oraz Stavanger, a na koniec podróży mogła zobaczyć drugie co do wielkości miasto Niemiec  -Hamburg. Dużą atrakcją były też przeprawy promowe, zwłaszcza z Hirtshals do Bergen oraz Stavanger do Hirtshals linią Fjordline. Co młodzież zobaczyła, pokazują nieliczne zdjęcia zamieszczone poniżej. Szersza relacja dostępna jest na youtubie pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=W5ozVKHhQ7U

Back to top